Od našeho stěhování do Švýcarska již uběhlo skoro 20 měsíců a jak to již bývá, museli jsme během tohoto období podstoupit různé administrativní úkony. Jelikož se jedná o asi nejdecentralizovanější zemi Evropy (jak jsem popsal v předchozím blogu), většina z nich se vztahovala nikoliv ke Švýcarsku ale ke kantonu, ve kterém bydlíme. Navíc se díky efektivitě a nízké úrovni byrokracie zatím ani jednou nejednalo o frustrující zážitek.
Většinu administrativních úkonů lze provést poštou anebo online. A pokud je nutné jít na úřad, pak je to pokaždé v rámci domovského kantonu. Vzhledem k velikosti kantonů (kterých je v osmi milionovém Švýcarsku 26) se spíše jedná o krátkou cestu do třiceti minut. Dále je interakce s úřadem docela detailně připravena: informace o datu a hodině spolu s přesnými pokyny ohledně potřebných dokumentů dorazí automaticky poštou s předstihem. Poplatek za úkon pak dorazí ve formě faktury, kterou je možné během následujícího měsíce zaplatit na poště anebo v teple domova přes internetbanking.
Jako dobrý příklad interakce s úřady mohou posloužit úkony spojené s automobilem: výměna řidičského průkazu a přehlášení importovaného auta do konfederace.
Během stěhování, které pro nás realizovala firma najmuta pro tento účel mým novým zaměstnavatelem, nám bylo doporučeno provést import auta původně zakoupeného v ČR. Znamenalo to dostavit se v den stěhování na hranice společně s dodávkami vezoucími náš nábytek a osobní věci a po asi hodinovém zdržení, kdy s celníky jednali zástupci stěhovací firmy byl náš Ford Mondeo oficiálně importovaný do Švýcarska, a to bez cla, protože jsem jej již vlastnil déle než 6 měsíců před importem. Zatím mi zůstaly české značky, pojištění i řidičák a měl jsem jeden rok na to, abych toto všechno přehlásil do kantonu Aargau.
Po asi osmi měsících mi přišel dopis, kde mi bylo do všech detailů vysvětleno, jak přepis auta a výměna řidičáku proběhne.
V případě řidičáku to bylo jednoduché: Stačilo vyplnit jeden formulář formátu A4, zajít do nejbližší optiky nechat si zkontrolovat zrak, vše pak odeslat společně z českým řidičákem na silniční úřad. Za dva dny dorazila obálka se švýcarským řidičákem, za další dva týdny pak šek pro uhrazení administrativního poplatku. Čas strávený na úřadě: 0 minut.
Přehlášení mého automobilu bylo o trochu složitější. Nejprve jsem jej musel nechat zkontrolovat ve švýcarském servisu a hlavně nechat umýt motor, což je ve Švýcarsku podmínka pro přijetí k technické kontrole. Dále jsem musel získat od Fordu tzv. certifikát konformity (tzv. CoC): k tomu stačilo zajet do nejbližšího autorizovaného servisu a do týdne byl dokument k dispozici. Pak jsem vyplnil asi dvě stránky formulářů a odeslal poštou na uvedenou adresu spolu s CoC a českým techničákem. Na oplátku jsem dostal přesný čas, den a místo, kam se mám s autem dostavit na technickou kontrolu. Kvůli Covidu bylo datum určeno až na srpen, ačkoliv naše stěhování proběhlo v červnu o rok dříve. Pro nás z toho ale neplynulo žádné omezení a tudíž jsme s českými značkami jezdili po Švýcarsku něco přes 14 měsíců.
Kontrola proběhla v kantonálním testovacím centru asi 25 minut jízdy od našeho bydliště. Začala na minutu přesně a trvala asi půl hodiny. Po dalším krátkém čekání jsem dostal vyplněné papíry, se kterými jsem přejel (ještě pořád s českými značkami) na silniční úřad našeho kantonu. Tam jsem v podstatě bez čekání přistoupil k přepážce, odevzdal doklad o kontrole spolu s českými registrační značkami a velkým techničákem a výměnou dostal švýcarské spolu s novým technickým průkazem. O odeslání českých značek do země původu se postaral úřad. Jedinou chybičkou bylo, že ani já ani paní úřednice jsme si nevzpoměli na malý technický průkaz (který snad existuje pouze v ČR a SR). A tak mi po asi dvou týdnech došel dopis se žádostí, abych jej dodatečně odeslal na silniční úřad (dokonce tam byla přiložena ofrankovaná obálka).
Abych nezapomněl: jakmile jsem znal den kontroly a tudíž oficiálního přepisu auta, sjednal jsem si od tohoto data švýcarské pojištění. V okamžiku přepsání si paní na úřadě ověřila, že toto pojištění je platné. Jelikož mi pak ale pořád nechodila zelená karta od pojišťovací společnosti, raději jsem tam zavolal. Ukázalo se, že i ve Švýcarsku se občas něco odflákne. Pojištění bylo sice platně uzavřené, zapomněli jej ale v den přepisu aktivovat, za což se během telefonátu omluvili a vše okamžitě napravili.
Poslední detail: Jelikož švýcarské značky jsou menší než evropský standard, již před datem kontroly a přepisu jsem si pořídil redukci, kterou jsem pak na parkovišti úřadu lehce namontoval. Kontrola, přehlášení a namontování značek trvalo včetně jízd asi 2.5 hodiny, takže krátce po desáté hodině jsem již pokračoval v práci v mém „home office“.
Pokud by vás ještě zajímaly poplatky za tyto úkony, tady jsou: Výměna řidičáku v kantonu Aargau (jinde to asi nebude závratně odlišné) vás vyjde na 85 CHF plus kontrola zraku kolem 30 CHF. Cena přehlášení auta bude záviset na tom, kolik zaplatíte za přípravu v servisu. V mém případě se jednalo pouze o drobnosti (stěrače) a vyčištění auta zvenku a zevnitř včetně motoru, který byl po 200 tisících najetých kilometrech opravdu dost špinavý, a tak se faktura vyšplhala na 500 CHF. Je možné, že byste si na tyto úkony troufli sami a značně tím ušetřili, ale já jsem chtěl mít jistotu, že bude vše v pořádku a auto kontrolou hladce projde. Trochu nemile mě překvapila cena, kterou jsem musel zaplatit Fordu za certifikát konformity CoC (180 CHF), jelikož se v podstatě jedná o pouhé vytisknutí dokumentu z databáze Fordu (paradoxně auto nepotřebovali vůbec vidět, stačil český techničák). Nakonec administrativní poplatky: za technickou kontrolu se v našem kantonu platí 174 CHF, za vystavení značek a technického průkazu pak dalších 112 CHF. Od okamžiku přehlášení samozřejmě platíte švýcarské pojištění (to se liší od druhu a úrovně pojištění) a také kantonální silniční daň; za standardní rodinné auto typu Mondeo či S-Max počítejte v Aargau mezi 300 a 350 CHF ročně.
Dobrý den, chci se zeptat. Při přepisu vozidla ste nemusel nic zařizovat v ČR? Jako např. Evidenční kontrola a odhlášení vozidla z registru? Vše šlo zařídit ze Švýcarska? A všechny informace Vám řekli na celnici? Chtěl bych si do Švýcarska dovézt svoji motorku. Švýcarský řidičák už mám. A myslel jsem, že musím nejprve vše odhlásit v ČR a pak vozidlo můžu přihlásit v CH.
Děkuji za odpověď. S pozdravem Martin.
Dobrý den, pokud vím, tak odhlášení v ČR zařídí švýcarský kantonální silniční úřad. Jim jsem odevzdal české registrační značky a technické průkazy, a oni to odeslali do ČR. Já jsem z českými úřady vůbec nekomunikoval.
Pokud byste vozidlo nejprve odhlásil v ČR, jak byste s ním pak mohl přejet do Švýcarska? (Tak motorku odvezete na přívěsu, ale v případě auta by to bylo problematické.)
Tyto informace mi neřekli na celnici, ale v tom dokumentu, který mi přišel automaticky asi 8 měsíců po importování auta (kde myslím explicitně uvedli, že odhlášení mají na starosti oni).
Jak píši v blogu, po importu vozidla máte 1 rok na přepsání.